Oprávnění k vedení účetnictví

26.2.2015 | Dotazy | Poradenství

Znění otázky

Podnikatel OSVČ mi tvrdí, že má živnostenský list na vedení účetnictví (může tedy vystavovat faktury za tuto činnost). Tuto činnost jsem ale pod jeho IČ našla pouze v RES z mfcr. ares (klasifikace CZ NACE). Ve výpisu RŽP jsem toto živnostenské oprávnění nenašla (živnost vázaná). Můžete mi, prosím, poradit, zda má oprávnění na vystavování faktur za vedení účetnictví?

Odpověď

Bohužel nemám dost konkrétních informací, abych posoudila, zda má tento konkrétní podnikatel oprávnění na vystavování faktur za vedení účetnictví, takže moje odpověď bude obecná.

Pokud podnikatel provozuje činnost, na kterou nemá živnostenské oprávnění, porušuje tím zákon 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Za podnikání bez příslušného oprávnění hrozí podnikateli podle tohoto zákona významné sankce. Přestupky a sankce za ně jsou uvedeny v §61 živnostenského zákona a v případě podnikání bez oprávnění u živnosti vázané hrozí sankce až 750.000 Kč. Výše pokuty záleží na konkrétním případě.

Oproti tomu podle občanského zákoníku, platného od 1.1.2014, je podnikání bez živnosti nebo příslušného oprávnění také podnikáním a například z pohledu zákona o daních z příjmů se u fyzických osob jedná o příjem podle §7 odst. 1, písm. c) zákona o daních z příjmů, což má velký vliv při uplatňování paušálních výdajů podle §7 odst. 7 stejného zákona. Paušální výdaje u živností jsou v případě vedení účetnictví 60%, kdežto u podnikání bez potřebného oprávnění lze uplatit pouze 40%.

Doporučuji, abyste se obrátili přímo na podnikatele, aby Vám platné oprávnění předložil.

Podle stavu k 26.2.2015.

Dotaz a odpověď zveřejněny na serveru Otázky & odpovědi online, provozované nakladatelstvím Wolters Kluwer, a. s

Irena Fučíková

<< Zpět na Poradenství